Ladies Kennel Association 2023

10 December 2023

Judge: Mr Michael Jacques (Curlabull)

Best of Breed:
8173 STEPHENS, Mr & Mrs J & M B Ravenho Up Town Girl For Brightmeadow JW
Dog CC:
8129 BROOKES, Mrs S Infallibles Black Crusader At Kelsmere (Imp Nor)
Reserve Dog CC:
8167 PARKER-MILES, Mrs Selina Tengore Mr Moonlight
Bitch CC:
8173 STEPHENS, Mr & Mrs J & M B Ravenho Up Town Girl For Brightmeadow JW
Reserve Bitch CC:
8139 COURTIER, Miss D Maycourt Take Me To The Top
Best Puppy:
8139 COURTIER, Miss D Maycourt Take Me To The Top
Best Veteran:
8163 MISTLIN, Mrs Sandra Maycourt Starman By Crookwood Sh.CM

Class 2499 PD (4 Entries) Abs: 3
1st: 8124 ARNOLD, Miss Rachel & DOBSON, Mr James Roughyeds Regal George
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2500 JD (6 Entries) Abs: 2
1st: 8149 FINCH, Ms Sarah Molokain Doing The Do At Cetgueli JW
2nd: 8126 BARBER, Mrs Heather S. & BARBER, Miss Beatrix & BARBER, Miss Harriet Tonispada Vuori Vincent By Blanshard
3rd: 8146 EMERY, Mr Ethan-James Denis Owain Foxriever Midsummer Magic
Res: 8124 ARNOLD, Miss Rachel & DOBSON, Mr James Roughyeds Regal George
VHC:

Class 2501 PGD (3 Entries) Abs: 2
1st: 8146 EMERY, Mr Ethan-James Denis Owain Foxriever Midsummer Magic
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2502 LD (7 Entries) Abs: 1
1st: 8133 CLACK, Mr & Mrs Stephen & Elaine Bazzy Inti Anka At Molokain (Cze Imp)
2nd: 8162 MERCER, Miss C & THOMAS, Miss LA & WHITEHEAD, Mrs Slodki Jak Drops Z BasiSfory (Imp Pol)
3rd: 8175 STUBBS, Miss Jillian Brightmeadow Take Your Time At Densdale
Res: 8180 VALENTINE, Miss Fiona & VALENTINE, Mrs P Ravenho Tallow Tango At Pattonia
VHC: 8155 HODSON, Mrs Helen Rowancurl Gentle Gaelor

Class 2503 OD (6 Entries) Abs: 0
1st: 8129 BROOKES, Mrs S Infallibles Black Crusader At Kelsmere (Imp Nor)
2nd: 8167 PARKER-MILES, Mrs Selina Tengore Mr Moonlight
3rd: 8127 BOORMAN, Miss Gill Sh Ch Tessmene Talk Of The Town
Res: 8174 STEPHENS, Mr & Mrs J & M B Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW Sh.CM
VHC: 8178 TARELLI, Mr R M & Mrs W Hunters Pride Jurajska Gwiazda At Tarockwood (Imp Pol)

Class 2504 GCD NO ENTRIES

Class 2505 VD/B (3 Entries) Abs: 2
1st: 8163 MISTLIN, Mrs Sandra Maycourt Starman By Crookwood Sh.CM
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2506 PB (6 Entries) Abs: 0
1st: 8139 COURTIER, Miss D Maycourt Take Me To The Top
2nd: 8138 COURTIER, Miss D Maycourt Cover Shot
3rd: 8161 MERCER, Miss C & THOMAS, Miss LA Kahawei Catch The Stars Over Stormacre
Res: 8150 FINDLOW, Mr A & Mrs J Roughyeds Gold Stick Cellar
VHC: 8170 PERKINS, Mr B J & Mrs S M Maycourt Miss Sweetness at Tengore

Class 2507 JB (6 Entries) Abs: 0
1st: 8150 FINDLOW, Mr A & Mrs J Roughyeds Gold Stick Cellar
2nd: 8131 CARRICK, Mrs Fiona & CARRICK, Miss Chimene Tessmene Tickety Boo
3rd: 8142 DRISCOLL, Mrs H Overbore Bombette For HisRiver
Res: 8136 CLINCH, Miss Victoria Elizabeth Roughyeds Regal Fairbanks
VHC: 8132 CLACK, Mr & Mrs Stephen & Elaine Molokain Hocus Pocus

Class 2508 PGB (6 Entries) Abs: 3
1st: 8166 MOSKOWITZ, Mrs Andrea Louise Ravenho Mochara Cadeaux
2nd: 8137 CLINCH, Miss Victoria Elizabeth Roughyeds Hilda Ogden
3rd:
Res:
VHC:

Class 2509 LB (8 Entries) Abs: 2
1st: 8173 STEPHENS, Mr & Mrs J & M B Ravenho Up Town Girl For Brightmeadow JW
2nd: 8168 PARKER-MILES, Mrs Selina & PARKER-MILES, Master Henry Overbore’s Ace Of Hearts (AY1)
3rd: 8154 HAYES, Miss V J & CHATTWOOD, Miss Caron & WALTON, Mrs Lori & BIGLIN, Mrs Nancy Gorchest’s Pendlecurl’s Rising Star At Pepperiever
Res: 8159 MCKENZIE, Mrs J L Ravenho Toulouse Latresco At Beddgelert
VHC: 8147 EVANS, Mr & Mrs G & J Kukkasen Keita By Caballus (IMP FIN)

Class 2510 OB (5 Entries) Abs: 1
1st: 8130 CARRICK, Mrs Fiona & CARRICK, Miss Chimene Tessmene The Cats Whiskers
2nd: 8140 CUMMINGS, Mrs Jean Molokain Enchanted One
3rd: 8169 PERKINS, Mr B J & Mrs S M Tengore RubyTuesday
Res: 8172 SPRAGGINS, Mr Nigel & SPRAGGINS, Mrs Sandra Tusepo Amazing Love
VHC:

Class 2511 GCB (1 Entries) Abs: 0
1st: 8159 MCKENZIE, Mrs J L Ravenho Toulouse Latresco At Beddgelert
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Judge’s Critique: