Trophy Winners 2018

CCRC Trophy Winners 2018

 

1 Airboro Vase (Dog/Bitch winning most BOBs where CCs are on offer) Sh Ch Brightmeadow Never say Die JW ShCM
2 Ashburton Hunting Jug (Runner up to 1, or most times opposite sex) Sh Ch Laguna Love Desmond At Gladrags (IMP LVA)
3 Sarona Statuette (Dog/Bitch winning most CCs) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
4 Clare Halford (Runner up to Sarona) Sh Ch Kelsmere Kamana For Foxreiver ShCM
5 Darelyn (Trophy for Breeders, awards at Ch Shows only – CCs, RCCs & BOB excepted) Maycourt – Ms D Courtier
6 Windpatch (Runner up to Darelyn) Kelsmere – Mr & Mrs D Bett
7 President’s Shield (Awarded to under 3 years where CCs are on offer, 1st prize only – 10 points if      owned by breeder, 5 points if not) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
8 Limey Memorial (Most points under 3 years where CCs are on offer) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
9 Burtoncurl (Junior class winners where CCs are on offer) Fleetpaw Reach For The Stars
10 Harvey Salver (Runner up to Burtoncurl) Elkysar Black Arrow Over Stormacre
11 Tinker’s Memorial (Novice class winners where CCs are on offer) Curlabull Dark Moon Rising At Wightcurls, Maycourt Laser Love, (Stormacre Paper Plane)
12 Renoops Shield (Special Beginners, – awarded to EXHIBITORS who have not won a CC). The points            stop once a CC has been awarded Curlabull New York Jet
13 Mark Anthony (Liver only at Ch Shows – CC 2 points, RCC 1 point) Sh Ch Maycourt Chase The Ace
14 Saxonholme Trophy (Liver in Novice class with CC’s on offer) Not Awarded
15 Trambitops (Not having won a CC at commencement of year – pts awarded at Ch & Open Shows) Elkysar Black Arrow Over Stormacre
16 Robin Lampen (Runner up to Trambitops) Sh Ch Laguna Love Desmond at Gladrags (IMP LVA)
17 Frank Till Memorial (Those not eligible for Trambitops) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
18 Airboro Bowl (Most BOBs at Open Shows) Maycourt Crimson Moon
19 Banworth Puppy (Awarded at Ch & Open Shows – pts as Trambitops, pts stop as soon as 12 months is reached)  Talismanic Star Appeal At Kelsmere
20 Vincent Trophy (Sire gaining most pts from progeny) Sh Ch Pepperiever Beech At Crookwood JW
21 Donnaliza Memorial (dam whose progeny have gained most pts at Ch & Open Shows) Sh Ch Maycourt Skies On Fire
22 Tilly Trophy (BIS & RBIS wins) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW SHCM, Laguna Love Desmond at Gladrags (IMPLVA), Lizallwood Hello Again, Maycourt Space Oddity
23 Nelbon (1st prize winners at Ch & Open shows) Maycourt Crimson Moon
24 Jubilee Shield (BOB Crufts) Curlabull Iron Lion Zion
25 Ch Hawthorn Ranger Memorial Trophy (BOS Crufts) All I Ever Wanted Golightly With Roughyeds (IMP LVA)
26 Daman Memorial (BOB Manchester) Caballus Keep Left to Malanis
27 Gatewood Otto Memorial (BOB Birmingham National) Brightmeadow Never Say Die JW
28 Scottish Cup (BOB SKC) Brightmeadow Never Say Die JW
29 Janica Vase (BOB Bath) Brightmeadow Never Say Die JW
30 General Trophy (BOB Southern Counties) Maycourt Hunky Dory JW ShCM
31 Gladrags Grace Memorial (BOB Blackpool) Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
32 Siccawei (BOB Windsor) Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
33 CCRC Cup (BOB Paignton) Laguna Love Desmond at Gladrags (IMP LVA)
34 Brenal (BOB National Gundog) Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
35 CCRC Cup (BOB URC) Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
36 Flecher Memorial (Gaining most pts at URC Ch Sh not won a CC previously) Talismanic Star Appeal At Kelsmere
37 CCRCR Cup (BOB Bournemouth) Maycourt Laser Love
38 Rifleman Trophy (BOB WKC) Laguna Love Desmond at Gladrags (IMP LVA)
39 Grenowood Ebony Trophy (City of Birmingham BOB) Laguna Love Desmond at Gladrags (IMP LVA)
40 Gladrags (DCC at Birmingham City) Laguna Love Desmond At Gladrags (IMP LVA)
41 Tamavon Trophy (City of Birmingham Bitch CC) Sh Ch Kelsmere Kamana For Foxriever ShCM
42 Trophy (BOB Richmond) Lizallwood Hello Again
43 CCRC Cup (BOB Driffield) All I Ever Wanted Golightly With Roughyeds (IMP LVA)
44 Blazeaway Trophy (BOB Gundog Breeds of Scotland) Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
45 Gladrags (BOB LKA) Sh Ch Maycourt Crimson Moon
46 Kizzy Working Cup (for dog showing most progress in field training) All I Ever Wanted Golightly With Roughyeds (IMP LVA)
47 Pendlecurl Trophy (awarded to a dog for outstanding achievements) -Kelsmere Karbon Klassic
48 Dyamite Cup (for most points gained in Special Working Classes) Roughyeds Echo Elsie
49 Indie Trophy (for competition in Flyball, Rally, Heelwork to Music, Obedience and Agility) Fleetpaw First Lady (For her work in Rally)
50 Rosemary Burns Salver Top Curly (Points awarded as per Dog Press Awards)

Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM

51 Rosemary Burns Salver Top Puppy (Points as per Dog Press Awards) Talismanic Star Appeal At Kelsmere
52 Audrey Nicholls Memorial (Top Veteran) Sh Ch Maycourt Chase The Ace


Compilation Of Results …..A Request Please

Could exhibitors attending Open Shows throughout the year please email me or telephone me with the results. Ideally, I would like 1st to 3rd in each class plus BOB, RBOB, BP and any group placings if applicable. (But just your own results are better than nothing).

Also, if you gain a 1st place in any AV/Variety/AVNSC or Stakes class could you please let me know of these as well.

By not submitting your points you may be losing out on winning a trophy at the end of the year. It would be easier for me to compile the results throughout the year rather than collating them all in December, so please send me details of your wins as they happen if possible.

Mrs Gill May       Tel  01908 691402        gillmay.simbaroah@gmail.com