Trophy Winners 2019

CCRC Trophy Winners 2019

 

1 Airboro Vase (Dog/Bitch winning most BOBs where CCs are on offer) Sh Ch Brightmeadow Never say Die JW ShCM
2 Ashburton Hunting Jug (Runner up to 1, or most times opposite sex) Sh Ch Talismanic Bag Of Tricks
3 Sarona Statuette (Dog/Bitch winning most CCs) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
4 Clare Halford (Runner up to Sarona) Sh Ch Talismanic Bag Of Tricks
5 Darelyn (Trophy for Breeders, awards at Ch Shows only – CCs, RCCs & BOB excepted) Foxriever Mr A & Mrs D Whitehead
6 Windpatch (Runner up to Darelyn) Maycourt – Ms D Courtier
7 President’s Shield (Awarded to under 3 years where CCs are on offer, 1st prize only – 10 points if      owned by breeder, 5 points if not) Kahawei Teal JW
8 Limey Memorial (Most points under 3 years where CCs are on offer) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
9 Burtoncurl (Junior class winners where CCs are on offer) Kahawei Teal JW
10 Harvey Salver (Runner up to Burtoncurl) Fleetpaw One For Arthur
11 Tinker’s Memorial (Novice class winners where CCs are on offer) Celebrated Caramel From Tornado Beta (IMP LTU)
12 Renoops Shield (Special Beginners, – awarded to EXHIBITORS who have not won a CC). The points stop once a CC has been awarded. Fleetpaw One For Arthur
13 Mark Anthony (Liver only at Ch Shows – CC 2 points, RCC 1 point) Gladrags Cream In My Coffee
14 Saxonholme Trophy (Liver in Novice class with CC’s on offer) Celebrated Caramel From Tornado Beta (IMP LTU)
15 Trambitops (Not having won a CC at commencement of year – pts awarded at Ch & Open Shows) Fleetpaw One For Arthur
16 Robin Lampen (Runner up to Trambitops) Tessmene Summer Solstice
17 Frank Till Memorial (Those not eligible for Trambitops) Sh Ch Maycourt Crimson Moon
18 Airboro Bowl (Most BOBs at Open Shows) Sh Ch Maycourt Crimson Moon
19 Banworth Puppy (Awarded at Ch & Open Shows – pts as Trambitops, pts stop as soon as 12 months is reached)  Tyneside’s My Heart Will Go On To Stormacre (IMP USA)
20 Vincent Trophy (Sire gaining most pts from progeny) Sh Ch Pepperiever Beech At Crookwood JW
21 Donnaliza Memorial (dam whose progeny have gained most pts at Ch & Open Shows) Sh Ch Maycourt Skies On Fire
22 Tilly Trophy (BIS & RBIS wins) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW SHCM, Sh Ch Maycourt Crimson Moon, Sh Ch Maycourt Space Oddity
23 Nelbon (1st prize winners at Ch & Open shows) Sh Ch Talismanic Bag Of Tricks
24 Jubilee Shield (BOB Crufts) Zoete Regenboog V Elegast
25 Ch Hawthorn Ranger Memorial Trophy (BOS Crufts) Nord/Fi/No/NI Ch Ch (N) Caballus John Deere
26 Daman Memorial (BOB Manchester) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW Sh CM
27 Gatewood Otto Memorial (BOB Birmingham National) Brightmeadow Never Say Die JW Sh CM
28 Scottish Cup (BOB SKC) ShCh Kelsmere Kamana For Foxriever ShCM
29 Janica Vase (BOB Bath) ShCh Brightmeadow Never Say Die JW Sh CM
30 General Trophy (BOB Southern Counties) Gladrags Aint’t Misbehavin
31 Gladrags Grace Memorial (BOB Blackpool) Elkysar Black Arrow Over Stormacre
32 Siccawei (BOB Windsor) Sh Ch Laguna Love Desmond at Gladrags (IMP LVA)
33 CCRC Cup (BOB Paignton) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
34 Brenal (BOB National Gundog) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
35 CCRC Cup (BOB URC) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
36 Flecher Memorial (Gaining most pts at URC Ch Sh not won a CC previously) Tyneside’s My Heart Will Go On To Stormacre (IMP USA)
37 CCRCR Cup (BOB Bournemouth) Sh Ch Maycourt Crimson Moon
38 Rifleman Trophy (BOB WKC) Maycourt Space Oddity
39 Grenowood Ebony Trophy (City of Birmingham BOB) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
40 Gladrags (DCC at Birmingham City) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
41 Tamavon Trophy (City of Birmingham Bitch CC) Sh Ch Kelsmere Kass Of Tengore
42 Trophy (BOB Richmond) Talismanic Bag Of Tricks
43 CCRC Cup (BOB Driffield) Talismanic Bag Of Tricks
44 Blazeaway Trophy (BOB Gundog Breeds of Scotland) Sh Ch Kelsmere Kamana For Foxriever ShCM
45 Gladrags (BOB LKA) Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM
46 Kizzy Working Cup (for dog showing most progress in field training) Fleetpaw First Lady
47 Pendlecurl Trophy (awarded for outstanding achievements) -Jo Clayton (For contribution to Crufts Discover Dogs Displays, Winning Best Gundog Booth 2019)
48 Dyamite Cup (for most points gained in Special Working Classes) Roughyeds Echo Elsie & Roughyeds Poseidon
49 Indie Trophy (for competition in Flyball, Rally, Heelwork to Music, Obedience and Agility) Fleetpaw First Lady
50 Rosemary Burns Salver Top Curly (Points awarded as per Dog Press Awards)

Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM

51 Rosemary Burns Salver Top Puppy (Points as per Dog Press Awards) Tyneside’s My Heart Will Go On To Stormacre (IMP USA)
52 Audrey Nicholls Memorial (Top Veteran) Elerrina Untouchable (Imp NLD)


Compilation Of Results …..A Request Please

Could exhibitors attending Open Shows throughout the year please email me or telephone me with the results. Ideally, I would like 1st to 3rd in each class plus BOB, RBOB, BP and any group placings if applicable. (But just your own results are better than nothing).

Also, if you gain a 1st place in any AV/Variety/AVNSC or Stakes class could you please let me know of these as well.

By not submitting your points you may be losing out on winning a trophy at the end of the year. It would be easier for me to compile the results throughout the year rather than collating them all in December, so please send me details of your wins as they happen if possible.

Mrs Gill May       Tel  01908 691402        gillmay.simbaroah@gmail.com