United Retriever Club ’22

UNITED RETRIEVER CLUB 2022

Judge: Mrs C Schofield (Cwsscwn)

Dog Challenge Certificate – 380 Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM (Mr J & Mrs M B Stephens)

Reserve Dog Challenge Certificate – 382 Brightmeadow Take Your Time at Densdale (Miss J Stubbs)

Bitch Challenge Certificate – 378 Sh Ch Maycourt Hot Love at Tusepo (Mr N & Mrs S D Spraggins)

Reserve Bitch Challenge Certificate – 356 Maycourt Stairway to Heaven JW (Miss D M Courtier)

Best Of Breed – 380 Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM (Mr J & Mrs M B Stephens)

Best Puppy – 358 Elgar’s Enigma Tornado Beta Con Redanimo (Imp Ltu) (Ms R & Mr L Davies & Bradstock)

Best Veteran – 369 Maycourt Starman by Crookwood ShCM (Mrs S D Mistlin)

Class 57. Veteran (7+ Years), Entries: 2 Absentees: 0
1st – 369 Maycourt Starman by Crookwood ShCM (Mrs S D Mistlin)
2nd – 372 Sh Ch Kelsmere Kass of Tengore (Mr B J & Mrs S M Perkins)

Class 60. Puppy Dog, Entries: 1 Absentees: 0
1st – 358 Elgar’s Enigma Tornado Beta Con Redanimo (Imp Ltu) (Ms R & Mr L Davies & Bradstock)

Class 62. Yearling Dog, Entries: 2 Absentees: 0
1st – 382 Brightmeadow Take Your Time at Densdale (Miss J Stubbs)
2nd – 355 Lizallwood Mr Bojangles (Miss Clayton)

Class 65. Post Graduate Dog, Entries: 3 Absentees: 0
1st – 362 Maycourt Heartbreaker (Mrs M Edworthy)
2nd – 359 Maycourt Kashmir Con Redanimo (Ms R & Mr L Davies & Bradstock)
3rd – 375 Tessmene Top Notch by Kagemusha (Mr R & Ms G Richards & Flaher)

Class 66. Limit Dog, Entries: 4 Absentees: 0
1st – 376 Foxriever Mystic Marvel (Mr K & Mrs M Solomon)
2nd – 354 Tessmene Talk of The Town (Miss Boorman)
3rd – 370 Tengore Mr Moonlight (Mrs Parker-Miles)
Reserve (4th) – 383 Firecurl Some Like It Hot at Tarockwood (ai) (Mr R M & Mrs W Tarelli)

Class 67. Open Dog, Entries: 3 Absentees: 1
1st – 380 Sh Ch Brightmeadow Never Say Die JW ShCM (Mr J & Mrs M B Stephens)
2nd – 384 Hunters Pride Jurajska Gwiazda at Tarockwood (Imp Pol) (Mr R M & Mrs W Tarelli)

Class 68. Puppy Bitch, Entries: 4 Absentees: 2
1st – 366 Rowancurl Beachcomber (Mr G & Mrs J Evans)
2nd – 361 Echoes of Thunder from Tornado Beta (Imp Ltu) (Dr N B & Mrs L P Eden)

Class 69. Junior Bitch, Entries: 4 Absentees: 0
1st – 371 Overbore’s Ace of Hearts (Mrs S & Mr H Parker-Miles)
2nd – 367 Gorchest’s Pendlecurls’s Rising Star at Pepperiever (Imp Usa) (Miss V & Mrs N & Mrs L & Ms C Hayes & Biglin & Walton & Chattwood)
3rd – 366 Rowancurl Beachcomber (Mr G & Mrs J Evans)

Class 70. Yearling Bitch, Entries: 2 Absentees: 0
1st – 371 Overbore’s Ace of Hearts (Mrs S & Mr H Parker-Miles)
2nd – 367 Gorchest’s Pendlecurls’s Rising Star at Pepperiever (Imp Usa) (Miss V & Mrs N & Mrs L & Ms C Hayes & Biglin & Walton & Chattwood)

Class 71. Novice Bitch, Entries: 3 Absentees: 2
1st – 365 Kukkasen Keita by Caballus (Mr G & Mrs J Evans)

Class 72. Graduate Bitch, Entries: 3 Absentees: 1
1st – 374 Tengore Sweet Georgia Brown (Mr B J & Mrs S M Perkins)
2nd – 365 Kukkasen Keita by Caballus (Mr G & Mrs J Evans)

Class 73. Post Graduate Bitch, Entries: 1 Absentees: 0
1st – 356 Maycourt Stairway to Heaven JW (Miss D M Courtier)

Class 74. Limit Bitch, Entries: 4 Absentees: 1
1st – 357 Molokain Enchanted One (Mrs J Cummings)
2nd – 379 Tusepo Amazing Love (Mr N & Mrs S D Spraggins)
3rd – 373 Tengore Ruby Tuesday (Mr B J & Mrs S M Perkins)

Class 75. Open Bitch, Entries: 4 Absentees: 3
1st – 378 Sh Ch Maycourt Hot Love at Tusepo (Mr N & Mrs S D Spraggins)