Trophy Winners 2017

CCRC Trophy Winners 2017

 

1 Airboro Vase (Dog/Bitch winning most BOBs where CCs are on offer) Sh Ch Kelsmere Krystoff
2 Ashburton Hunting Jug (Runner up to 1, or most times opposite sex) Sh Ch Brightmeadow Just One Look ShCM
3 Sarona Statuette (Dog/Bitch winning most CCs) Sh Ch Kelsmere Krystoff
4 Clare Halford (Runner up to Sarona) Sh Ch Brightmeadow Just One Look ShCM, Sh Ch Maycourt Chase The Ace, Sh Ch Kelsmere Kamana For Foxriever ShCM
5 Darelyn (Trophy for Breeders, awards at Ch Shows only – CCs, RCCs & BOB excepted) Maycourt – Ms D Courtier
6 Windpatch (Runner up to Darelyn) Kelsmere – Mr & Mrs D Bett
7 President’s Shield (Awarded to under 3 years where CCs are on offer, 1st prize only – 10 points if      owned by breeder, 5 points if not) Brightmeadow Never Say Die
8 Limey Memorial (Most points under 3 years where CCs are on offer) Sh Ch Kelsmere Krystoff
9 Burtoncurl (Junior class winners where CCs are on offer) Maycourt Crimson Moon & Brightmeadow Never Say Die
10 Harvey Salver (Runner up to Burtoncurl) Fleetpaw First Officer
11 Tinker’s Memorial (Novice class winners where CCs are on offer) Stormacre Paper Plane
12 Renoops Shield (Special Beginners, – awarded to EXHIBITORS who have not won a CC). The points            stop once a CC has been awarded Maycourt Hot Love At Tusepo
13 Mark Anthony (Liver only at Ch Shows – CC 2 points, RCC 1 point) Sh Ch Maycourt Chase The Ace
14 Saxonholme Trophy (Liver in Novice class with CC’s on offer) Not Awarded
15 Trambitops (Not having won a CC at commencement of year – pts awarded at Ch & Open Shows) Fleetpaw First Officer
16 Robin Lampen (Runner up to Trambitops) Sh Ch Kelsmere Kamana For Foxriever ShCM
17 Frank Till Memorial (Those not eligible for Trambitops) Sh Ch Kelsmere Krystoff
18 Airboro Bowl (Most BOBs at Open Shows) Maycourt Hunky Dory JW ShCM
19 Banworth Puppy (Awarded at Ch & Open Shows – pts as Trambitops, pts stop as soon as 12 months is reached)  Maycourt Crimson Moon
20 Vincent Trophy (Sire gaining most pts from progeny) Sh Ch Pepperiever Beech At Crookwood JW
21 Donnaliza Memorial (dam whose progeny have gained most pts at Ch & Open Shows) Sh Ch Maycourt Skies On Fire
22 Tilly Trophy (BIS & RBIS wins) Brightmeadow Never Say Die
23 Nelbon (1st prize winners at Ch & Open shows) Fleetpaw First Officer
24 Jubilee Shield (BOB Crufts) Sh Ch Brightmeadow Just One Look ShCM
25 Ch Hawthorn Ranger Memorial Trophy (BOS Crufts) Caballus John Deere
26 Daman Memorial (BOB Manchester) Sh Ch Tessmene Diamond At Dawn At Gladrags
27 Gatewood Otto Memorial (BOB Birmingham National) Sh Ch Kagemusha Bertie Bayleaf Con Redanimo JW ShCM
28 Scottish Cup (BOB SKC) Kelsmere Krystoff
29 Janica Vase (BOB Bath) Kelsmere Krystoff
30 General Trophy (BOB Southern Counties) Sh Ch Gladrags Diamonds Forever JW
31 Gladrags Grace Memorial (BOB Blackpool) Sh Ch Tessmene Diamond At Dawn At Gladrags
32 Siccawei (BOB Windsor) Tessmene The Bees Knees
33 CCRC Cup (BOB Paignton) Sh Ch Brightmeadow Just One Look ShCM
34 Brenal (BOB National Gundog) Maycourt Hunky Dory JW ShCM
35 CCRC Cup (BOB URC) Elerrina Untouchable (IMP NLD)
36 Flecher Memorial (Gaining most pts at URC Ch Sh not won a CC previously) Rightmeadow Never Say Die
37 CCRCR Cup (BOB Bournemouth) Curlabull Iron Lion Zion
38 Rifleman Trophy (BOB WKC) Stormacre Take A Bow
39 Grenowood Ebony Trophy (City of Birmingham BOB) Gladrags Rhiann At Tessmene
40 Gladrags (DCC at Birmingham City) Sh Ch Pepperiever Beech At Crookwood JW
41 Tamavon Trophy (City of Birmingham Bitch CC) Gladrags Rhiann At Tessmene
42 Trophy (BOB Richmond) Sh Ch Kelsmere Krystoff
43 CCRC Cup (BOB Driffield) Brightmeadow Never Say Die
44 Blazeaway Trophy (BOB Gundog Breeds of Scotland) Sh Ch Gladrags Goldfinger
45 Gladrags (BOB LKA) Sh Ch Maycourt Chase The Ace
46 Kizzy Working Cup (for dog showing most progress in field training) Kireton Flourish At Densdale
47 Pendlecurl Trophy (awarded to a dog for outstanding achievements) – Minor Breeds 2017 Team
48 Dyamite Cup (for most points gained in Special Working Classes) Roughyeds Echo Elsie & Roughyeds Neptune
49 Indie Trophy (for competition in Flyball, Rally, Heelwork to Music, Obedience and Agility) Brightmeadow Jive Bunny
50 Rosemary Burns Salver Top Curly (Points awarded as per Dog Press Awards)

Sh Ch Kelsmere Krystoff

51 Rosemary Burns Salver Top Puppy (Points as per Dog Press Awards) Brightmeadow Never Say Die
52 Audrey Nicholls Memorial (Top Veteran) Roughyeds Neptune


Compilation Of Results …..A Request Please

Could exhibitors attending Open Shows throughout the year please email me or telephone me with the results. Ideally, I would like 1st to 3rd in each class plus BOB, RBOB, BP and any group placings if applicable. (But just your own results are better than nothing).

Also, if you gain a 1st place in any AV/Variety/AVNSC or Stakes class could you please let me know of these as well.

By not submitting your points you may be losing out on winning a trophy at the end of the year. It would be easier for me to compile the results throughout the year rather than collating them all in December, so please send me details of your wins as they happen if possible.

Mrs Gill May       Tel  01908 691402        gillmay.simbaroah@gmail.com