Club Show Winners

CHAMPIONSHIP SHOWS

   YEAR            JUDGE                                 NAME OF DOG

1984           Mrs G Broadley                Sh Ch Grenowood Anky Panky

1985           Mr T Spooner                  Ch Darelyn Rifleman

1986           Mr K Hart                       Darelyn Orlando

1987           Mrs P Beardsworth           Tangulls Samphire

1988           Mrs R Furness                  Ch Hawthorn Ranger of Brenal

1989           Mrs P Grayson                  Ch Hawthorn Ranger of Brenal

1990           Mrs M Spooner                 Rivermist of Grenowood

1991           Dr R Barbour                    Ch Hawthorn Ranger of Brenal

1992           Mrs A Wynyard                 Darelyn Wizards Potion

1993           Mrs V Foss                      Sh Ch Major Caranida

1994           Mrs D Barney                   Sh Ch Darelyn Zodiac at Roydi

1995           Mrs K Holmes                   Sh Ch Major Caranida

1996           Mr N Waters                    Sh Ch Lizallwood Dangerous Lady

1997           Mrs B Lukes                     Caballus Grand Slam

1998           Mrs G Phillips                    Sh Ch Oneandall Brisons

1999           Mr F Kane                        Sh Ch Cwmgilli Independent Image

2000           Mrs M Gill                         Oakleigh Oberon at Kelsmere

2001           Mr M Armstrong                 Sh Ch Gladrags Your My Man

2002           Mrs M Bett                       Sh Ch Lenellie Designed In Black

2003           Mrs S Brookes                   Lizallwood Wayward Lad

2004           Mrs P Miller                       Sh Ch Gladrags Yachtsman

2005           Mrs L Jones                      No award

2006           Mr N Craddock                  Sh Ch Lenellie Black Kontender

2007           Mr J Baldwin                    Sh Ch Lenellie Touch of Ebony at Grenowood

2008           Mrs C Coode                     Sh Ch Lenellie Dressed In Black JW

2009           Mr R Ellinor                       Sh Ch Kelsmere Kunara

2010           Mrs T Illukka                     Sh Ch Ir Sh Ch Springcurl Rigoletto JW Sh CM

2011            Mr D Bett                         Springcurl Seren With Kilima JW

2012            Mrs O Ormerod                  Sh Ch Ir Sh Ch Malanis Ripple

2013            Mrs P Hollings                    Sh Ch Gladrags Diamonds Forever JW

2014           Mrs E Robinson                   Maycourt Tumbling Dice Sh CM

2015           Mrs S Brookes                   Sh Ch Maycourt Chase The Ace

2016           Mr H Phillips                     It Ch Tessmene Diamond In The Ruff

OPEN SHOWS

1979           Mr K Hart                        Sh Ch Donnaliza of Darelyn

1980           Mrs V Yates                    Sh Ch Samuel of Saxonholme

1981           Mrs Dean                         Sh Ch Darelyn Andy

1982           Mr Foster                         Sh Ch Roydina Camero

1983           Mr Keenan                        Sh Ch Gladrags Grace

1984           Mrs Robertshaw                 Grenowood Anky Panky

1985           Mrs S Brookes                    Darelyn Rifleman

1986           Mrs M Gill                          Ch Darelyn Rifleman

1987           Mrs Phillips                        Gladrags Dynamite

1988           Mrs D Barney                     Beechbrook Melody

1989           Mr Stagg                          Sh Ch Hawthorn Ranger of Brenal

1990           Mrs Stagg                         Sh Ch Littlewickers Nightingale

1991           Mrs B Lukes                       Darelyn Wizards Potion

1992           Mrs A Clarkson                   Lady Rocksavage of Shuvick

1993           Mrs L Hull                          Gladrags Cavalier

1994           Ms H Warrendorf                 Shuvick Beckstein

1995           Mrs E Robinson                    Lizallwood Dangerous Lady

1996           Mrs C Bloor                         Cobrizo Andante at Largymore

1997           Mr J Baldwin                       Darelyn Elliott at Roydi

1998           Mrs L Jones                        Cwmgilli Independent Image

1999           Mr N Craddock                     Darelyn Glenlair Gypsy at Heathermead

2000           Mrs O Ormerod                    Kelsmere Kaikoura

2001           Mrs D Jones                        Gladrags Umphrey Esquire

2002           Mr J Lennon                        Sh Ch Shuvick Coriolanus

2003           Mr D Bett                           Lizallwood Wayward Lad

2004           Mr A Robinson                     Lizallwood Wayward Lad

2005           Mrs J Havell                        Gladrags Close Encounter

2006           Ms N Parker                        Lenellie Touch of Ebony at Grenowood

2007           Mr A Scott                         Pepperiever Star Anise

2008           Mr E Marsden                      Sh Ch Cwmgilli Sian Bach at Kireton

2009           Mrs J Walker                       Kagemusha Warriors Dreams

2009 Winter  Mr A Jones                          Darelyn Master Kopy at Kelsmere

2010            Mrs M A Jacques                  Maycourt Jumpin’ Jack Flash Sh CM

2010 Winter   Mrs A Murphy                       Curlabull King Arthur

2011            Mrs G May                            Sh Ch Maycourt Jumpin’ Jack Flash Sh CM

2011 Winter  Miss V Hayes                         Curlabull King Arthur JW Sh CM

2012           Mr K Chamberlain                     Gladrags Captain Morgan of Fleetpaw

2012 Winter Mr D Hutchison                       Ir Sh Ch Malanis Rocket

2013           Mrs G Toeters                        Curlabull King Arthur JW Sh CM

2013 Winter Mr M Jacques                         Springcurl Gold Strike

2014           Mr N Spraggins                       Sun Devil Samba In Bohemia

2014 Winter Miss J Stubbs                         Sh Ch Brightmeadow My Fair Lady

2015          Mrs S Perkins                          Maycourt Tumbling Dice Sh CM

2015 Winter Ms C Chattwood                     Maycourt Starman By Crookwood

2016           Miss H Cooper                        Kelsmere Kamana For Foxriever

2016 Winter Mrs S Margerison                     Sh Ch Brightmeadow Just One Look Sh CM

2017          Mrs J Gill Davis                        Kelsmere Krystoff

Limit Show

2005           Mrs C Turner/Mrs A Nicholls       Maycourt Lady Madonna Sh CM

2006           Mrs M Hunter/Ms C Chattwood   Pepperiever Star Anise

2007           Miss V Hayes/Mrs S Perkins       Kelsmere Kumera Fs St Ex

2008           Mr N Spraggins/Miss K Riva       Maycourt Brown Sugar JW Sh CM

OBEDIENCE

2000          Miss D Courtier                       Ch Gladrags Keepmeinmind

2001          Mrs M Thompson/Mr B Luckock  Cobrizo Valenciano

2002          Mrs J Bannister/MrB Walters      Springcurl Speak My Mind

2003          Mr D Short/Mrs A Copson          Wintervale Typhoon

2004          No Competition

2005          Mr A Scott                     Swe Ch Cornerstones Take A Chance On Me At Kelsmere

2006          Mrs L Hunter                          Wintervale Typhoon

2007          Mrs C Thornley                       Kelsmere Kumera FS St Ex

2008          Mrs M Jacques                        Kelsmere Kumera FS St Ex Htm St P-Beg Ex

2009          Mr T Stevens                         Sh Ch Pepperiever Nutmeg at Kireton JW

2010          Miss T James                         Ir Sh Ch Springcurl Turandot

2011          Mrs S Margerison                    NL Lux Nor Swe Int Ch Fanto-Heimen’s Darwin

2012          Mrs L Whales                         Haneslau Follow That Star

2013          Mrs C Griffin-Woods                Kelsmere Kabbera of Pattonia

2014          Mrs L Wild                            Sh Ch Curlabull King Arthur JW Sh CM

2015          Mrs B Keepax                        Brightmeadow Jive Bunny

2016           Ms Driscoll                           Brightmeadow Jive Bunny